Paydaşlar Semineri - II: OGC ve INSPIRE Standartları Perspektifinde Kurumsal Uygulamalar - Ankara, 4-5 Mayıs 2017

"INSPIRE Direktifinin Gerçekleşmesi İçin Yatay Sektörde Kapasite Geliştirme Teknik Desteği" konulu projenin eğitim ve farkındalık yaratma faaliyeti çerçevesinde "OGC ve INSPIRE Standartları Perspektifinde Kurumsal Uygulamalar" konulu "Paydaşlar Semineri-II", 04-05 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mövenpick Oteli-Söğütözü Ankara'da gerçekleşmiştir.

Ankara’da konuşlu Proje paydaşı Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşların coğrafi uygulama ve çalışmalarıyla bağlantılı faaliyetlerini yürüten, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) temel bilgisine sahip olan ve Şubat ayında birincisi yapılan Seminere katılım yapmayan yaklaşık 76 personelin katılımıyla iki gün süreli olarak gerçekleşmiştir. Seminerde, OGC Standartları, INSPIRE Direktifi ve veri alt yapısı standartları, ilgili programlar ve bileşenler, veri setleri ve kurumsal uygulamalarda birlikte çalışabilirlik, servisler, veri dönüşümleri ile AB ülkeleri Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı Standart ve en iyi uygulama örnekleri, Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) uygulama ve çalışmaları konularında bilgi aktarımı yapılmıştır.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Coğrafi Bilişim Dairesi Akıllı Kentler Ş.Md. Sn. Yıldırım BAYAR'ın Proje çalışmaları ve Seminer hedefi hakkında yapmış olduğu konuşmaları takiben uygulanan Seminer Programı kapsamında, Konsorsiyum Takım Lideri Sn. Doç.Dr.Onur Lenk'in moderatörlüğünde yukarıda ifade edilen konular dâhilinde, konularında uzman; Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Coğrafi Bilişim Dairesi Başkanı Süleyman Salih Birhan, Proje Veri Uzmanı ve Eğitim Lideri Doç.Dr.Arif Çağdaş Aydınoğlu (Gebze Teknik Üniversitesi), Avrupa, Orta Asya ve Afrika Bölgesi OGC Hizmetleri Direktörü Athina Trakas, İspanya Ulusal Coğrafi Bilgi Merkezi Direktörü Emilio Lopez Romero, Finlandiya Ulusal Coğrafi Veri Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Lassi Lehto, Argedor Yazılım Grubu Kurucularından 3B Kent Uygulamaları CBS uzmanı Dr. Erdal Yılmaz ve İspanya Gran Canaria Las Palmas Universitesinden Dr. Andrej Abramic katkılarıyla dokuz adet sunum yapılmış, katılımcı soru ve katkıları paylaşılmıştır.

Konsorsiyum yürütücülüğünde Projenin üçüncü seminer faaliyeti olarak gerçekleştirilen Paydaşlar Semineri-2'nin son günde katılımcı anketi yapılarak, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilişim Dairesi Bşk. Sn.Süleyman Salih BİRHAN tarafından Seminer değerlendirmesiyle birlikte kapanış konuşması gerçekleşmiş, katılımcı ve konuşmacılara Seminer Katılım Sertifikaları dağıtılmıştır.